Παρασκευή, 6 Μαΐου 2011

Αποτελέσματα Διεθνή Λογοτεχνικού Διαγωνισμού με θέμα: "Μάρμαρα του Παρθενώνα, η Ιστορία μιας κλοπής ή Η κλοπή της Ιστορίας"

Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ “ΝΟΣΤΟΣ”
υπό την αιγίδα
ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ
ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ ΤΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ,
ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΤΩΝ ΠΕΝΤΕ ΗΠΕΙΡΩΝ,
την ΔΙΑΣΠΟΡΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗ ΣΤΟΑ,
το Κέντρο Ελληνικών και Βυζαντινών Σπουδών “Φώτιος Μαλλέρος”, του πανεπιστημίου της Χιλής
ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
 ΤΟΥ  ΤΡΙΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
Με χαρά λάβαμε τις συμμετοχές για τον  διεθνή λογοτεχνικό διαγωνισμό που προκήρυξαν και οργάνωσαν για τρίτη φορά,  η Ελληνική Πολιτιστική Οργάνωση Νόστος και η Ένωση Λογοτεχνών της Αργεντινής, υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Ελλάδας στην Αργεντινή και την Εθνική Γερουσία της Αργεντινής και σε συνεργασία με αξιόλογους φορείς.    Στο διαγωνισμό συμμετείχαν πάνω από 350 έργα, διηγήματα και ποιήματα στην ελληνική, ισπανική και  αγγλική γλώσσα από Ελλάδα, Αργεντινή, Χιλή, Ουρουγουάη, Κύπρο, Ιταλία, Πολωνία, Γαλλία, Κύπρο, Μαλαισία, Περού, Αίγυπτο, Αμερική, Μεξικό και Ισπανία.
Τα βραβεία απονέμονται, σε βάση την απόφαση της κριτικής επιτροπής, ( Δ. Σ. Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών και συγγραφέων των Πέντε Ηπείρων (Βάιος Φασούλας, Ελευθερία Μπέλμπα, Χριστίνα Τσαρδίκου), Διασπορική Λογοτεχνική Στοά (Ι. Γαριβάλδης), Ένωση Λογοτεχνών της Αργεντινής (Αντόνιο Λας Ερας ) και Δ.Σ. Ελληνικής Οργάνωσης Νόστος της Αργεντινής), ως εξής:
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
1 BΡABEIO
(Βαθμολογία Άριστα 10/10)
«ΚΑΡΥΑΤΙΔΑ»
(ΜΑΡΙΝΑ KOMNΗNOΥ)
ΒΑΓΙΑ ΚΑΠΝΙΑ
(
GREECE)
2 -ΒΡΑΒΕΙΟ
βαθμολογία 10/10
«ΤΟ ΠΕΝΘΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ» (ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΒΑΛΛΙΑΝΟΥ) ΣΟΝΙΑ ΖΑΧΑΡΑΤΟΥ (GREECE)
«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ» (Η ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΗ ΕΡΙΝΥΑ) ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΝΕΥΡΟΚΟΠΛΗ(
GREECE)
3-ΒΡΑΒΕΙΟ
βαθμολογία 10/10
«Ο ΙΕΡΟΣ ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΚΑΡΥΑΤΙΔΩΝ»(Χαρά και Ζωή) Παρασκευή Κωστόπετρου και Βικτωρία Μακρή(
Greece)
«ΕΝ ΟΥΡΑΝΟΙΣ ΤΗ ΞΑΝΘΗ ΜΕΡΑ» (Τόμας Μπρους, έβδομος κόμης του Ελγιν) Δημήτρης Δεσποτάκης (
Greece)
4-ΒΡΑΒΕΙΟ
βαθμολογία 10/10
«ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ…..ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΓΛΥΠΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ»(Ονειροπαρμένος) Γεώργιος Παύλου Γιακουμινάκης (Greece)
5-ΒΡΑΒΕΙΟ
βαθμολογία 10/10
«ΚΛΕΙΣΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ-ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ» (εύχαρις) Καλφάκης Δημήτριος (
ARGENTINA)
6-ΒΡΑΒΕΙΟ
βαθμολογία 10/10
«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ» (Χρήστος Αθανασίου) Χρήστος Μαραγκός(
GREECE)
7-ΒΡΑΒΕΙΟ
βαθμολογία 10/10
«ΕΧΕΙΣ ΘΕΣΗ» (Πολύτροπος) Δήμητρα Καμαρίου (
GREECE)
Διακριτικοί Έπαινοι
βαθμολογία 9/10
«ΩΔΗ ΣΤΟ ΒΡΑΧΟ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ» (Καλλίστη) Ευαγγελία-Αγγελική Πεχλιβανίδου (
GREECE)
«ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΘΕΑΣ» (Νίκος Κ.) Γεωργεδάκη Αντωνία (
GREECE)
«ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ ΔΥΟ ΑΙΩΝΩΝ» (Μιχάλης Θαλοροδόπουλος) Ιωάννης Γεωργικόπουλος (
FRANCE)
Έπαινοι  (θα εκδοθούν στην ανθολογία βραβευμένων έργων)
βαθμολογία 9/9
«ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ» (Λέξις) Βαγγέλης Κυριακός (Greece)
«Ο ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ» (Ζακυνθηνός) Αριστοτέλης Γ. Σακελλαρίου (
MALAYSIA)
«ΤΑ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΑ ΜΝΗΜΕΙΑ» (Γεράσιμος Μηλιαρέσης) Γιώργος Κιβωτός(
USA)
«ΤΟ ΟΡΑΜΑ»(Γιάννης Κόντης) Βασίλης Σεβδάλης(
GREECE)
«ΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ…» (Καλοκαίρι) Χότζας Δημήτριος(
GREECE)
«Ο ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ» (Αλφα) Αλεξάνδρα Γούτα(
GREECE)
«ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟΤΗΣ ΑΝΕΜΩΝΑΣ» (Διονύσιος Θερειανός) Παναγιώτης Ζιωτόπουλος(
GREECE)
«Ο ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΣ»(Τάνταλος) Ελσα Κορνέτη(
GREECE)
«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ…» (Μαρί Γεωργίου) Οδυσσεία Φίσκυλη (
GREECE)
«ΟΠΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ» Ελευθερία Ταξιδιού) Κωνσταντίνα Τυροβολά(
GREECE)
«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ» (Αθηνά, φοιτήτρια) Γεωργία Κρητικού-Κωσταγιάννη(
GREECE)
«Η ΚΥΡΑ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ» (Ιωνα) Ιωάννης Απέργης(
GREECE)
«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ…» (Γιάννης Σκιάς) Ιωάννης Δημητρίου(
GREECE)
«ΕΠΙΣΤΟΛΗ»(Ιλιάς) Λιλιανό Δρίτσα-Τσιουλακη(
GREECE)
«Ο ΒΡΑΧΟΣ» (Ιδαιον) Στυλιανός Βισκαδουράκης(
GREECE)
«ΔΡΑΚΟΝΙΚΟΛΗΣ»(Δρακονικολής) Νικόλαος Κουραβάνας(
GREECE)
«ΠΡΟΓΟΝΙΚΕΣ ΜΝΗΜΕΣ(Επιούσιος)Χρήστος Μαυρίκιος(
GREECE)
«Η ΚΛΟΠΗ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ» (Κάρολος) Σταύρος Καρακωνσταντακης(
CYPRUS)
«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ…(Δίων) Κώστα Πουλακα(
CYPRUS)
«ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ…(Καλλιστώ Ελληνίς) Δέσποινα Δημότση(
GREECE)
Ειδικό βραβείο (ανήλικες)
1-«ΜΙΑ ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ ΚΛΟΠΗ» (Δικαιοκρίτος) Μανώλης Δικαιάκος (GREECE)
2-«ΜΑΡΜΑΡΟΣΚΟΝΗ» (Αλέξης Μάρκου) Ανδρέας Χωράκης(
GREECE)
3-«ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ» (Δαρθείος Νίκος) Νικόλαος Ξιφαράς(
GREECE)

(Πηγή: Διασπορική Λογοτεχνική Στοά)

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου